Cieľom bolo postaviť univerzálny izbový stereo elektrónkový zosilňovač na občasné počúvanie hudby či pripojenie elektrickej gitary. Stačil mi nízky výkon, predovšetkým som sa snažil dosiahnuť "čo najkrajší" zvuk s trochou toho retro - elektrónkového nádychu, čo sa mi aj podarilo. Inšpirovaný experimentami Johna Huntera, rozhodol som sa pre SE zapojenie nepopulárnych televíznych elektróniek PL504, ktoré sú ale v tomto prípade zapojené ako triódy so signálom privedeným na G2 (screen drive). G1 mriežka zostáva spojená s katódou, teda defakto nezapojená. Pracovný bod je nastavený katódovým sledovačom s ECC82 (6CG7 v pôvodnej schéme). Signál je privedený z katódy ECC82 priamo na G2 PL504. Odporovým deličom sa nastaví potrebné napätie na G2 PL504 a tým aj prúd prechádzajúci elektrónkou. Jedná sa teda v podstate o SET (single-ended-triode) zapojenie :) Podrobný popis zapojenia vynechám, je veľmi dobre vysvetlený na stránkach z ktorých som ho prevzal. Pôvodnú schému a viac podrobností o funkcii tohoto zapojenia nájdete na nasledujúcich linkoch:

 

Zariadenie pracuje s nebezpečným napätím. Do jeho stavby by sa mali púšťať len spôsobilí jedinci. Táto stránka neslúži ako návod na stavbu.

 

Čo sa týka mechanického prevedenia, skrinka, šasi aj všetky ostatné mechanické a ovládacie prvky sú ručná práca. Skrinka je z dubového dreva hrúbky 10mm podlepená lepenkou o hrúbke 7mm pre zníženie rizika neskoršieho praskania dreva. Ale ako vždy pri kombinácii elektróniek a dreva - treba počítať so sálaním tepla do dreva a rizikom poškodenia. Cenou za použitie dreva v okolí elektróniek je tiež nutnosť aktívneho odvetrávania skrinky ventilátormi, čo môže byť rušivé pri počúvaní. Drevenné časti sú lakované vodou riediteľným lakom na drevo - PAM lak. Povrch laku je brúsený a leštený. Skrinka je lepená bez použitia skrutiek. Kovové časti, ozdobné kryty sú prevažne zo zbytkov hliníkových okenných parapetov, L-kové profily šasi sú hliníkové z Hornbachu. Konštrukcia je navrhnutá tak, aby váha bola postavená na kovovom šasi, drevenná skrinka je na ňom len položená.

Osciloskop

Osciloskop je v podstate klasické minimalistické zapojenie s osciloskopickou obrazovkou 7QR20 a elektrónkou EF183 (alebo EF80) ako fantastronový oscilátor pre časovú základňu. Zdroj signálu pre vychyľovanie je odoberaný priamo z anód PL504.

 

 

Elektrónkový zosilňovač SE s osciloskopom - video projektu na YouTube

 

Budem rád ak mi napíšete svoj názor do komentárov ku videu projektu na YouTube

 

Naposledy upravené: 28.6.2019

Elektrónkový zosilňovač SE, stereo s osciloskopom | tjprofil.php5.sk, 2019