ENG

Super-regeneratívny prijímač spôsobil revolúciu v príjme VKV vĺn v čase svojho uvedenia okolo roku 1920. Čoskoro bol však prekonaný a stal sa postupne históriou. Bude dnes ešte použiteľný?

Z histórie - Armstrong's Super-Regenerative Circuit

Všetky hlavné súčiastky - elektrónky, pätice, sieťový a výstupný transformátor, pochádzajú zo zbytkov zaniknutého elektrónkového TV. Ladiaci kondenzátor a reproduktor pochádzajú zo zbytkov starého tranzistorového rádia. Žiadna historická elektronika nebola kvôli tomuto projektu zničená :)

Schéma bola prevzatá z osvedčených dostupných online zdrojov. Doplnil som len niekoľko drobných zmien pre zlepšenie vlastností. Kvôli miniaturizácii je žeraviace aj anódové napätie získavané zo spoločného malého transformátora 31V / 380mA. Anódové napätie 65V je získané jednoduchým diódovým násobičom zo žeraviaceho vinutia. Vzhľadom na celokovové miniatúrne prevedenie by bolo použitie vyššieho napätia nebezpečné.

Nápad a pôvodná schéma bola prevzatá z nasledujúcich zdrojov:

Dizajn

Medená krabička v tvare kocky s hranou 94mm. Všetky mechanické prvky, krabička, šasi, ladiaci mechanizmus, gombíky, boli vyrobené ručne.

 

 

Super-regeneratívny elektrónkový prijímač FM | Medená kocka - video projektu na YouTube

 

Píšte do komentárov ku videu projektu na YouTube

 

Super-regeneratívny elektrónkový prijímač FM | tjprofil.php5.sk, 2020